Jak dbać o bizuterię

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Jak dbać o biżuterię?

 

 

Ogólne zasady dbania o biżuterię złotą lub pozłacaną.

 

Złoto to najpopularniejszy metal szlachetny. Aby biżuteria złota zachowała swoje piękno oraz blask należy ją odpowiednio pielęgnować. Ozdoby ze złota myjemy w ciepłej wodzie z dodatkiem mydła oraz sody krystalicznej.

- Biżuteria wykonana z białego złota nigdy nie będzie idealnie biała, ponieważ taki odcień złota nie występuje w postaci naturalnej. Białe złoto pokryte jest warstwą rodu, która nadaje mu charakterystyczny biały kolor. - Ze szczególną delikatnością należy nosić biżuterię ze złota dętego (dmuchanego). Dlatego też należy zdejmować ją przed snem. Elementy takiej biżuterii wykonane są z cienkich ścianek i dlatego są bardziej narażone na uszkodzenia mechaniczne niż biżuteria „pełna”.

- Biżuteria pozłacana jak sama nazwa wskazuje jest to biżuteria pokryta cieniutką warstwą złota. Czyszcząc ją należy szczególnie uważać by jej nie zniszczyć, najlepiej myć ja w letniej wodzie z płynem do naczyń lub mydłem, następnie dokładnie wypłukać , osuszyć gorącym powietrzem(suszarką) i wypolerować delikatną mięciutką szmatką.

Należy unikać czyszczenia jakiejkolwiek biżuterii szczotką czy też proszkami, które mogłyby porysować powierzchnię lub np. zetrzeć złocenia.

 

Ogólne zasady dbania o biżuterię srebrną.

 

- Biżuteria srebrna regularnie używana i myta w ciepłej wodzie z mydłem nie potrzebuje dodatkowego czyszczenia. Wszelkiego rodzaju proszki do czyszczenia mogą zostawić rysy, a wybielacz - plamy - dlatego należy ich unikać. Używając perfum lub innych silnie działających kosmetyków należy uważać, by nie nakładać ich bezpośrednio na miejsca, które będą miały kontakt z biżuterią, ponieważ srebro reaguje na niektóre czynniki chemiczne zmianą koloru. 

Srebro to dość miękki kruszec, dlatego biżuteria po jakimś czasie będzie wymagała polerowania by zniwelować zarysowania powstałe podczas codziennego użytkowania. W Naszej firmie srebro jest pokrywane warstwą rodu by biżuteria nie ulegała utlenianiu i nadmiernemu rysowaniu.

(Rod odznacza się bardzo dużą twardością, pięknym wyglądem i wysokim współczynnikiem odbicia światła dlatego znalazł tak częste zastosowanie w jubilerstwie)

 

8 sposobów, aby zachować piękno biżuterii na dłużej:

 

  • Biżuterię należy ściągać do prac domowych, aby nie narażać jej na uszkodzenia mechaniczne (zarysowania) lub chemiczne (pod wpływem niektórych detergentów).

 

  • Biżuterię należy przechowywać w oddzielnych torebkach lub specjalnych, zamykanych pudełkach wyłożonych miękkim materiałem. Dzięki temu biżuteria nie będzie narażona na zarysowania czy utlenianie.

 

  • Nie należy nosić biżuterii na sąsiednich palcach, gdyż powoduje to zarysowania.

 

  • Należy unikać kontaktu biżuterii z perfumami, lakierem do włosów czy dezodorantami, aby uniknąć niepożądanych reakcji chemicznych.

 

  • Należy delikatnie obchodzić się z biżuterią z dmuchanego złota i srebra, gdyż jest ona szczególnie narażona na trwałe uszkodzenia, a jej naprawa może nie być możliwa.

 

  • Zbyt ciężka zawieszka w stosunku do łańcuszka może osłabiać i przecierać jego ogniwa - nie należy nosić zawieszek o masie większej niż sam łańcuszek.

 

  • Biżuterię należy co pewien czas myć w ciepłej wodzie z dodatkiem płynu do naczyń, a następnie osuszyć i wypolerować do połysku miękką tkaniną. W naszym sklepie on-line oferujemy profesjonalne środki do czyszczenia i polerowania biżuterii złotej i srebrnej.

 

  • Perły i kamienie naturalne również należy czyścić specjalnymi płynami (do kupienia w sklepach jubilerskich i pracowniach złotniczych). Zwykłe środki chemiczne, zawierające amoniak czy wybielacz, usuwają tłuszcz i pot, jednak pod ich wpływem kamienie tracą połysk.

 

 

Jeśli jednak Państwa biżuteria uległa już znacznemu zabrudzeniu lub zniszczeniu - zapraszamy do naszej pracowni, gdzie profesjonalnie i szybko przywrócimy jej dawny blask.

 

 

 

Zapisz

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl